Trzmiele do zapylania w sadach - polskie owady w ulach do sadów

Trzmiele do zapylania w sadach

Trzmiele do zapylania w sadach stały się nieodzownym elementem wiosennego krajobrazu. Ule z tymi pracowitymi owadami spotykamy w uprawach jabłoni, czereśni, truskawek, malin, borówek i innych owoców. Prawidłowe i skuteczne zapylanie wpływa na jakość prowadzonej produkcji. Poznaj kilka faktów o tych pracowitych owadach i ich wpływie na produkcję owoców.

Wspieraj naturę – trzmiele w sadzie

Trzmiele do zapylania w sadach nie pojawiły się bez potrzeby. Z roku na rok spada liczba naturalnych owadów zapylających występujących w naturze. Tutaj wsparciem są trzmiele. Owady które doskonale odnajdują się w roli „zapylaczy”. Sadownicy powtarzają często, że natura stworzyła je właśnie do zapylania.

Stworzone do zapylania

Trzmiele do zapylania w sadach wykorzystują naturalne predyspozycje jakie otrzymały na drodze ewolucji. Mechanizm wibracyjny sprawia, że są bardzo skuteczne w zapylaniu. Nie będąc tak wrażliwymi na warunki pogodowe jak pszczoły, często zapylą w warunkach kiedy inne owady zapylające już lub jeszcze nie pracują. Dzięki swoistej technice zapylania, trzmiele do zapylania w sadach mogą zapylać kwiaty już podczas pierwszej wizyty na nich.

Więcej zapylania, więcej plonów.

Sadownicy stosujący trzmiele do zapylania w sadach gołym okiem potrafią ocenić, w których alejach stały ule z trzmielami, a w których ich nie było. 20 procent plonu więcej dzięki lepszemu zapylaniu to dla nich bardzo dużo.

Wielkość plonów ma znaczenie. Znaczenie ma również jakość tego plonu. Dobre zapylenie ma wpływ również w tym zakresie.

Trzmiele do zapylania w sadach – czy to trudne?

Zamówione ule z trzmielami przyjeżdżają do Twojego gospodarstwa. Wstawiasz je po środku alejek z drzewami owocowymi. Ustaw je na lekkim podwyższeniu. Świetnie nada się tu skrzynka po owocach czy paleta.

Postaw ul tak, by nikt go nie potrącił, w cieniu drzew. Uwolnij trzmiele odbezpieczając otwory wlotowe. To tyle trudu. Trzmiele szybko aklimatyzują się do nowego otoczenia i ruszą do swojej pracy. Będą odwiedzały kwiaty i zapylały.

Sławomir Gowin jest producentem truskawek. Uprawia ją pod osłonami. Jego gospodarstwo to również sad jabłoniowy. Pokoleniową tradycją zarazili go rodzice. Teraz swoją wiedzę, doświadczenie i pasję przelewa na swoich synów. 

Trzmiele do zapylania

Sklep z trzmielami do sadów i pod osłony.

Uprawa malin – zobacz film

Nawożenie malin, efektywna uprawa malin.

Polskie trzmiele do zapylania

Trzmiele do zapylania, poznaj te pracowite owady