Zapylanie borówki amerykańskiej - Polskie trzmiele do zapylania - Naturalne zapylanie

Zapylanie borówki amerykańskiej – trzmiele do zapylania

Zapylanie borówki amerykańskiej, prawidłowe, efektywne jest jednym z filarów opłacalności tej uprawy. Gdy natura nie niedomaga, warto sięgnąć po wsparcie z zewnątrz. Tym bardziej, że gra toczy się o obfite plony. Trzmiele do zapylania sprawdzają się w przenoszeniu pyłku z pomiędzy kwiatami wręcz idealnie. Na borówkowych plantacjach z roku na rok spotykamy coraz więcej uli kryjących trzmiele do zapylania.

zapylanie borówki amerykańskiej

Kwitnienie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska często kwitnie w okresach słabej stabilności pogodowej. Im niższe temperatury, tym mniej pszczół i innych owadów zapylających cenne kwiaty. Charakteryzujące się jedną na najwyższych tolerancji na spadki temperatur trzmiele do zapylania borówki będą pracowały chętniej niż inne owady w tym pszczoła miodna.

Stworzony do zapylania

Jeden trzmiel w ciągu 8 godzin pracy może odwiedzić ponad trzy tysiące kwiatów. Potrafi to, czego nie robi pszczoła miodna. Wibruje, czyli stosuje mechanizm wibracyjny by zapylać kwiaty borówki. Pozwala mu to na szybszą pracę, podnosi też efektywność zapylania.

Trzmiele latają znacznie bliżej niż pszczoła, odlatują stosunkowo niedaleko ula, Warto wykorzystać ten fakt umieszczając trzmiele w centralnych punktach plantacji. Tak by zapylanie borówki było efektywne.

Trzmiele dzięki swojej aktywności i wibracjom przyczyniają się do lepszej migracji pyłków między krzewami. Powszechnie wiadomo, że zapylanie krzyżowe ma wpływ na jakość owoców oraz plon.

Skuteczność trzmiela wynika z faktu, że prowadzi on oblot w niższych niż pszczoła miodna temperaturach. Odnajduje się również w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Trzmiele do zapylania

Ilość uli na hektar

Każdy hektar borówki amerykańskiej to niezliczona ilość kwiatów do zapylenia. Dostarczane przez Trzmie.pl owady przyjadą na plantację w specjalnych koloniach, przystosowanych do zmiennych warunków atmosferycznych. Każdy ul sadowniczy, to 4 kolonie. W każdej z nich jest królowa, larwy oraz robotnice.

Może się zdarzyć, że warunki atmosferyczne w danym roku są naprawdę trudne. Bardzo niskie temperatury, dużo opadów. Warto rozważyć zwiększenie ilości trzmieli na plantacji np. o pojedyncze kolonie, zapylanie borówki amerykańskiej będzie jeszcze skuteczniejsze.

Jak stosować trzmiele do zapylania borówki amerykańskiej 

Ule z trzmielami umieść na podwyższeniu. Podstawa z palet lub skrzyń ograniczy możliwość wtargnięcia mrówek do wnętrza. Ograniczy również ryzyko zalania trzmieli do zapylania w przypadku dużych opadów deszczu.

Planując zapylenie borówki amerykańskiej przy udziale trzmieli postaraj się, by pojawiły się one na plantacji kilka dni przed planowanym terminem kwitnienia. W ten sposób, trzmiele zakupione do zapylania przejdą aklimatyzację, poznają topografię terenu.

Zapylanie borówki amerykańskiej - dobrze wybierz miejsce.

Ul z trzmielami ustaw tak, by nie narażać go na uszkodzenia mechaniczne w trakcie zabiegów agrotechnicznych. Warto go również zaopatrzyć w daszek wykonany np. ze styropianu. Będzie ograniczał przegrzewanie się ula w przypadku ekstremalnych temperatur.

Ule rozmieść równomiernie na plantacji. Trzmiele latają stosunkowo blisko od gniazda. Zwiększysz ich skuteczność. Każdy ul z trzmielami posiada zabezpieczenie pozwalające wyłapać trzmiele. Robi się to w przypadku planowanych zabiegów ochrony roślin.

Woda. Warto rozstawić na kwaterach borówkowych „poidełka”. Trzmiele, ale i inne owady zapylające będą korzystały z niej chętnie. Szczególnie w upalne dni.  Świetnie sprawdzą się niepotrzebne w domu talerze. Ważne, by miały szeroki rant na którym owady będą mogły lądować.

Trzmiele w sadzie

Pracowite, wytrwałe owady to zapylania. Pracują w sadzie na twój plon.

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Nawóz z krzemem

Agriker Silicium – płynna formuła wzbogacona potasem do sadów