Drosophila Suzukii - Opis owada, metody zwalczania, profilaktyka.

Drosophila Suzukii – wygląd, rozwój, zwalczanie.

Drosophila Suzukii bez wątpienia staje się tematem numer jeden spotkań sadowniczych, warsztatów, szkoleń jak i prywatnych dyskusji czy medialnych doniesień. Nic dziwnego. Owad ten powoduje ogromne straty u producentów owoców i warzyw w sporej części Europy, a od kilku lat notuje się coraz więcej ognisk jego występowania również w kraju.

Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła 

Muszka plamoskrzydła, bo tak brzmi jej polska nazwa, atakuje zdrowe owoce. Dynamicznie się rozprzestrzenia dzięki doskonałym zdolnościom rozrodczym. Na liście owoców które stają się ofiarą Drosophila Suzukii jest jagoda, borówka, truskawka, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, a nawet jeżyny czy dziko rosnąca jarzębina. To własnie ta ostatnia jest przyczółkiem w którym owad ten rozmnaża się chętnie w środowisku naturalnym. 

Drosophila Suzukii – miejsca rozrodu.

Drosophila składa jaj w owocach zdrowych. Przebija skórkę pokładełkiem i umieszcza w owocu do 3 jaj. Szczególnie intensywnie atakuje czereśnie, wiśnie, jeżyny, truskawki, maliny. Spotyka się uprawy pomidora czy papryki zaatakowane przez tego owada. W stanie dzikim, gdzie też zimuje atakuje jagody, jarzębinę. Coraz chętniej odwiedza również plantacje borówki amerykańskiej.

Drosophila Suzukii – jaja/larwa/poczwarka

Muszka plamoskrzydła składa białe jaja o owalnym kształcie.  W jednym owocu samica składa nawet trzy jaja. Ich charakterystyczną cechą są długie na około 0,5 kanały/rurki oddechowe.

Larwa Drosophili Suzukii przechodzi przez trzy stadia larwalne. W swoim wzroście może osiągnąć nawet 5 mm długości. Przyglądając się jej dokładniej zauważymy widoczne narządy wewnętrzne owada i czarny aparat gębowy.

Wrzecionowata poczwarka o długości około 3,5mm w kolorze czerwonym, brązowym lub w podobnych odcieniach mieszanek tych barw.

Drosophila Suzukii – rozwój owada

Rozwój i cykl życia owada uzależniony jest mocno od temperatury powietrza. Może trwać niecałe dwa tygodnie (8-10 dni) lub blisko miesiąc (ok 24 dni). W Polskich warunkach jeśli będą one sprzyjające może powstać nawet 10 pokoleń. W warunkach niesprzyjających rozwojowi owada jest to 3-7 pokoleń. Stanowi to ogromne wyzwanie dla producentów owoców w kraju. 

Długość życia dorosłego owada Drosophila Suzukii również jest bardzo zmienna. Mówimy tutaj o przedziale od 20 do 50 dni. Japońskie badania wykazały, że niektóre osobniki owada są w stanie przetrwać nawet 200 dni, a zmieniający się klimat w naszym kraju raczej ułatwia przeżywanie dorosłym osobnikom. Muszka ta nie wybrzydza i spotykana jest w coraz szerszym zakresie na różnego rodzaju uprawach. 

Zwalczanie

Zwalczanie Drosophilli nie jest proste. W ograniczeniu jej populacji z różną skutecznością stosuje się pułapki feromonowe. Cykl rozwojowy owada oraz składanie jaj w takich owocach jak borówki, truskawki, sprawiają trudności z karencją w przypadku chęci zastosowania  ŚOR.

 

Poznaj Agriker Fruit

Pakiet wsparcia dla Twoich owoców

Czy inwestować w rozkład resztek?

Poznaj zalety szybkiego i prawidłowego procesu humifikacji resztek.

Macrolophus Caliginosus

Zwalcz mączlika!